Jakie piwa serwują polskie multitapy?

Źródło: nycinyour20s.com

Źródło: nycinyour20s.com

Ile procent kranów okupują lagery? Które browary mają największe wzięcie? Jakie piwa są dostępne jednocześnie w wielu pubach? W końcu – czy rzeczywiście AIPA dominuje rynek?

Postanowiłem zrobić małą analizę oferty polskich multitapów i sprawdzić, które browary przodują, jeśli chodzi o piwo lane. Równie ważne było dla mnie przeszeregowanie piw ze względu na styl, tak żeby poznać jakie gatunki cieszą się największą popularnością. Raport opiera się na grupie 6 lokali, które w moim mniemaniu dobrze oddają ducha polskiego rynku piw rzemieślniczych.

Wybór lokali do analizy oferty

Mamy łódzką Piwotekę Narodową. Dwa puby reprezentują Warszawę – są to Same Krafty oraz Jedna Trzecia. Pozostałe to przedstawiciele: Krakowa (Strefa Piwa), Wrocławia (Zakład Usług Piwnych) oraz Poznania (Setka). Chciałem jeszcze wziąć do badania jakiś multitap z Trójmiasta, jednak nie znalazłem żadnego, który podaje, co aktualnie serwuje na swoich kranach. Wspomniane miasta to największe zarzewia polskiej rewolucji piwnej. Warszawa jako największy rynek zbytu dla piw rzemieślniczych w Polsce otrzymała dwa miejsca w analizie. Dane zebrane w tym raporcie pochodzą z ostatniego tygodnia i są udostępniane przez puby na FB lub na swoich stronach internetowych.

Niestety brak jest jakiejkolwiek standaryzacji, jeśli chodzi o przedstawianie oferty w internecie. Każdy robi to jak chce, niektórzy podają wszystkie szczegóły – łącznie z ekstraktem i alkoholem, inni wpisują tylko same nazwy piw. Różnie są zapisywane style piwa, ja postanowiłem to nieco ujednolicić. Jeśli jakieś piwo ma specjalny dodatek, ale nie dominuje on piwa – wpisywałem po prostu ogólną nazwę stylu. Tak już jest, że browary pozycjonują swoje wypusty na coś nowego poprzez dziwaczne, rozbudowane określenia gatunkowe.

Zebrałem dane o piwach, o browarach, stylach, kraju pochodzenia, rodzaju fermentacji oraz o lokalu serwującym. Liczby ogólne wyglądają tak:

  • 6 pubów
  • 78 zajętych kranów
  • 39 browarów
  • 32 style piwa
  • 2 cydry

Na tej podstawie można wnioskować, że oferta polskich multitapów jest bardzo bogata i różnorodna. Zobaczmy jednak, jak wyglądają szczegóły.

Podział na górną i dolną fermentację

Jak wiadomo, rewolucja piwna opiera się na piwach górnej fermentacji. Są one zazwyczaj bogatsze smakowo, stoją na drugim biegunie do koncernowych eurolagerów. Powinniśmy spodziewać się zdecydowanej dominacji ejlów. Sprawdźmy, jak to wygląda w rzeczywistości (cydry zostały wliczone jako fermentacja górna, już nie chciało mi się tego zmieniać):

Dolna górna1

Rzeczywiście, piwa dolnej fermentacji to tylko 13% ogółu. Zobaczcie, że wygląda to niemal dokładnie odwrotnie niż polski rynek piwa w ogóle.  Jeden lokal w ogóle nie miał w badanym okresie lagerów w swojej ofercie. Na kranach rządzą piwa górnej fermentacji. To cecha charakterystyczna pubów z dobrym piwem.

Piwa z zagranicy

Polskie multitapy stawiają na polskie piwo, które wbrew opiniom pewnego Janusza potrafi być bardzo dobre. Oczywiście mówimy o piwach z najmniejszych browarów. Jeśli trafiają się jakieś produkty z zagranicy, to głównie z Czech. Ewentualnie z Niemiec, czy Belgii – czyli z miejsc powszechnie uważane za kraje o bogatych tradycjach piwowarskich. Tak to wygląda w formie wykresu:

Piwa z innych krajów

Jednak gdzieś z około 80% kranów leje się piwo polskie.

Piwa dostępne w wielu pubach

Zdarzają się piwa, które są dostępne równocześnie w wielu pubach. Również w badaniu okazało się, że ludzie mogą napić się kilku z nich w różnych miejscach w tym samym czasie. Jednak w żadnym przypadku nie było tak, że piwo było dostępne w więcej niż dwóch multitapach. Tabela niżej pokazuje, jakie piwa były serwowane w dwóch pubach jednocześnie w ciągu ubiegłego tygodnia:

Więcej niż w jednym

Warto zaznaczyć, że nie było sytuacji, kiedy to dwa piwa z jednego browaru były serwowane w wielu miejscach naraz. Wszędzie wchodziło w grę tylko pojedyncze piwo z danego browaru.

Różnorodne stylowo browary

Są browary, które mogą pochwalić się dużą różnorodnością, przy zachowaniu dobrej sprzedaży do lokali. Jest to z pewnością rzecz, do której dąży wielu browarników. Trzy browary, które mogły pochwalić się najbardziej zróżnicowaną ofertą w badanych pubach to:

Browary

Prym wiedzie Pinta. W ciągu ubiegłego tygodnia dostępne na kranach były jej piwa w stylach: Rice IPA, Witbier, Sour Ale, Imperial IPA, Rye IPA, Jasny Lager oraz Stout. Mimo takiej różnorodności, zwróćmy uwagę na pojawiający się aż trzy razy skrót IPA przy nazwach stylu. Rzecz podobnie się ma w przypadku AleBrowaru oraz Podgórza. W przypadku AleBrowaru na kranach nie znajdziemy piwa bez amerykańskiego chmielu, w dodatku to on za każdym razem gra pierwszoplanową rolę.

Najpopularniejsze style na kranach

Czas przejść do tego, co pewnie interesuje Was najbardziej. Czy rzeczywiście wszędzie tylko AIPA i AIPA? Może nie wszędzie, ale i tak doskonale widać, co rządzi na rynku piwa rzemieślniczego. I zapewne przez długi czas to się nie zmieni. Że kwasy? Że piwa leżakowane w beczkach? Troszkę i tak, ale lud chce jednak najbardziej piw mocno chmielonych, pachnących cytrusami.

Piwa na kranach

Cieszy względnie duży wybór grodziskiego, na co z pewnością jest wynikiem Święta piwa grodziskiego obchodzonego w badanym okresie. Jednak naprawdę wpływ amerykańskiego chmielu na polskie piwowarstwo jest przeogromny. Oszacowałem, że prawie 40 kranów było okupowanych przez piwa, w których chmiel z USA gra pierwszoplanową rolę.

Wnioski:

1. Polskie multitapy serwują przede wszystkim polskie piwo górnej fermentacji.

2. Niektóre browary mogą pochwalić się względnie dużą dostępnością i różnorodnością.

3. Latem zdecydowanie prym wiodą piwa jasne.

4. Piwo grodziskie wypadło nie najgorzej, zobaczymy czy po Święcie piwa grodziskiego to się zmieni.

5. Największą popularnością cieszą się pionierzy rynku – Pinta i AleBrowar.

6. Amerykański chmiel rządzi nieustępliwie.

Categories: Analizy/Raporty

Sokół – naczelny tekściarz polskiego rapu » « Browary-ofiary koncernów

2 Comments

  1. strefa ma 18 kranów, chyba że były puste

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Copyright © 2021 Piwny Rap

Theme by Anders NorenUp ↑

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress