Źródło: carpatiabiznes.pl

Źródło: carpatiabiznes.pl

Wraz z spadkiem zysku u dużych grup piwowarskich można spodziewać się radykalnych zmian. Jedną z nich jest zamykanie browarów. Pojawiają się już informacje o likwidacji browaru w Leżajsku.

Grupa Żywiec, podobnie jak Kompania Piwowarska, zanotowała w zeszłym roku spadek przychodów oraz spadek zysku. Nie wynikało to bynajmniej z powodu mniejszej konsumpcji piwa przez Polaków. Ba! Ta w przeliczeniu na głowę mieszkańca osiągnęła najwyższy poziom w historii. Powodem takiego stanu rzeczy są zmiany struktury rynku piwnego. Jesteśmy coraz bardziej wybredni i chcemy lepszego piwa. Prosta zależność.

Reakcja na zmiany rynkowe

Koncerny starają się jakoś reagować na większe wymagania konsumentów. Wprowadzają nowe marki, style. Innowacją – oczywiście w kontekście skali produkcji – było wprowadzenie na rynek piwa Żywiec APA. Z drugiej jednak strony „Wielka Trójka” najbardziej traci (czego zresztą nie ukrywają) na markach własnych dyskontów. I dobrze. Częstokroć takie piwo nie różni się od marek „premium”, jeśli chodzi o jakość, a jest tańsze. To sprawia, że koncerny skupiające się przede wszystkim na marketingu, odnotowują gorsze wskaźniki sprzedaży.

Restrukturyzacja spółki

Coś jednak w takiej nieciekawej sytuacji zrobić trzeba. Jednym ze sposobów jest restrukturyzacja spółki połączona z cięciem kosztów. Zaczęło się od wydzielenia browaru w Cieszynie, który dziś funkcjonuje autonomicznie i pozycjonowany jest na browar nowofalowy. Potem poinformowano wszystkich, że w tym roku festiwal Birofilia nie odbędzie się. Obecnie coraz więcej mówi się o zamknięciu browaru w Leżajsku.

Kreowanie Cieszyna na taki niby-rzemieślniczy twór nie spodobało się wielu osobom. Nie tylko etykiety okazały się „rzemieślnicze”, ceny również. Przyznam szczerze, że żadnego z tych nowych piw nie piłem, ale czytałem opinie i nie zachęcały one do kupna. Mniejsza o to. Dziś jednak nawet się cieszę, że stało się tak, a nie inaczej. Patrząc na chęć zamknięcia  Leżajska, ten sam los mógł przecież spotkać Cieszyn. Wiem, że to taka perełka w całym Heinekenie i traktowany jest on na specjalnych warunkach, ale w obliczu zagrożeń rynkowych, koncern mógł podjąć inną decyzję.

Ekonomiczny punkt widzenia

Bardzo możliwe, że los Leżajska został już przesądzony, a teraz trwa tylko proces planowania jego zamknięcia. Co prawda, browar samodzielnie nie wykazuje strat, ale w końcu pozostałe zakłady Grupy Żywiec szczycą się większymi, nie wykorzystywanymi w pełni, mocami produkcyjnymi. Po likwidacji koszty stałe jednej placówki odchodzą w niebyt. Z ekonomicznego punktu widzenia powinno się zamknąć browar. Koniec kropka.

Profil ekonomiczno-społeczny

Jednakże Grupa Żywiec wiele mówi o swojej społecznej odpowiedzialności biznesu, przeprowadza specjalne badania, które mają na celu poznanie potrzeb społeczności lokalnej. Możemy więc uznać, że jest organizacją o profilu ekonomiczno-społecznym, przynajmniej robi wszystko żeby tak wyglądać. Powinna kierować się także interesami swoich pracowników, a także ich rodzin czy partnerów biznesowych. Ma to szczególne znaczenie w takich miejscach jak Leżajsk, małe miasto, dla którego duży browar to nadzieja na normalny byt dla wielu osób. Takie rzeczy trzeba mieć na uwadze, albo po prostu przyznać że liczy się tylko ekonomiczny rezultat.

Mam wrażenie, że mentalność osób decyzyjnych zatrzymała się na okresie studiów. Wciąż siedzą nad danymi w Excelu i stawiają sobie za cel maksymalizację funkcji zysku. Myślą modelowo, schematycznie, a wyniki odbierają bezrefleksyjnie. W końcu policzyli, jak osiągnąć wyższy zysk. Bez patrzenia na koszty społeczne, perspektywę długotrwałego rozwoju czy kiepski pijar ciągnący się za nimi latami.

Zdaję sobie sprawę, że zarządzanie działaniami koncernu nie jest łatwą rzeczą. Tutaj nie ma problemu z podażą, a z popytem. Różnorodna, wielka i szeroka sieć powiązań z innymi przedsiębiorstwami utrudnia szybkie podejmowanie decyzji i przestawienie się na produkcję lepszego piwa. Drastycznie cięcie kosztów wydaje się najprostszą metodą, ale w dłuższej perspektywie może ona być gwoździem do trumny. Zrozumcie to.