Warzenie piwa można opisać w sposób analityczny. Zobaczcie, jak wyglądają czynności podczas robienia piwa w domu w ujęciu czasowym.
Każda kolejna warka domowego piwa jest projektem. Musimy wcześniej wymyślić recepturę, zamówić surowce, zorganizować sobie kilka godzin wolnego. Następnie warzyć, co też wymaga koordynacji czasowej. Pokazałem jak to wygląda w konwencji zarządzania projektem. Myślę, że ciekawie wygląda wykres Gantta, który dokładnie pokazuje, jakie czynności odbywają się w danym czasie.
Zacząłem jednak nie od tworzenia receptury, ale od dnia warzenia. Kiedy to już mamy zamówione, ześrutowane surowce w swoim domu. Oczywiście śrutować można samemu, ale założyłem, że ten etap jest w gestii sklepu z artykułami piwowarskimi. Jako koniec przyjąłem zadanie drożdży.
Wszystkie wartości czasowe są oczywiście przybliżone, ale nie chodzi o to, aby być mega dokładnym, a pokazać jak to wygląda pod takim analitycznym kątem.
Tabela czynności
Tabela niżej prezentuje czynności ujęte w projekcie, czyli domowym warzeniu. Są też kolumny pokazujące czynności poprzedzające i następujące. Jest oczywiście także czas trwania danego działania. Podałem go w minutach.
Diagram sieciowy
Dysponując takimi danymi, warto zrobić diagram sieciowy, czyli graf skierowany. Pokazuje jest on między innymi potrzebny, aby zbadać gdzie przebiega ścieżka krytyczna. Ścieżka krytyczna obrazuje te czynności, których nawet delikatne opóźnienie spowoduje przedłużenie się całego projektu, czyli naszego domowego warzenia. Skoro szanujemy swój czas, powinniśmy na nie uważać szczególnie. Diagram sieciowy wygląda tak (jak coś, to kliknij na obrazek, aby go powiększyć):
Czynności oznaczone na czerwono tworzą ścieżkę krytyczną. Ich opóźnienie wpłynie na dłuższy czas całego warzenia. Natomiast trzy czynności nie są krytyczne, mamy dla nich jakiś zapas czasu, został on oznaczony kolorem żółtym. Możemy zacząć takie czynności na tyle później, na ile zostało to oznaczone. Pozostałe wartości w grafie to (od góry, od lewej strony):
a) Najwcześniejszy początek
b) Czas trwania czynności
c) Najwcześniejszy koniec
d) Najpóźniejszy początek
e) Najpóźniejszy koniec
Ma to swój obraz w tabeli niżej:
Wykres Gantta
Na podstawie tego możemy stworzyć wykres Gantta, świetnie obrazujący wszelkie czynności w czasie:
Na czerwono zostały oznaczone czynności krytyczne, na niebiesko te, które mogą mieć opóźnienia, a zielony kolor to zapas czasu dla nich. Wychodzi na to, że całe warzenia trwa 395 minut, czyli 6 godzin i 35 minut.
Podoba się takie coś? Wykres Gantta jest przejrzysty? Cały wpis przygotowałem ucząc się to egzaminu, co oznacza powiązanie przyjemnego z pożytecznym 😉
8 czerwca 2015 — 09:41
Pytanie z innej nieco strony – do jakiego egzaminu się przygotowujesz i na jakim kierunku?
8 czerwca 2015 — 09:49
Zarządzanie projektem. Kierunek logistyka. Za 4 godziny egzamin 😉