Historia puszki do piwa

Źródło: puszki.ok1.pl

Źródło: puszki.ok1.pl

Dziś piwo w puszce na nikim nie robi wrażenia. Za to kiedyś był to synonim luksusu, bogactwa, powiew Zachodu. Jak wygląda historia puszki?

Pierwsze puszki z piwem

Konserwy z jedzeniem i możliwość ich dalekiego transportu oraz długiego przechowywania spowodowały, że podobny patent chciano wykorzystać dla napojów. W tym do piwa, rzecz jasna. Pomysł zrodził się w czasie prohibicji w USA, a po jej zakończeniu pierwszy raz piwo zostało zapakowane w metalową puszkę. Było to w 1933 roku, wówczas Gottfried Krueger rozlał testowo piwo do 2000 puszek. Były one wyprodukowane przez firmę American Can Co, która prowadziła badania nad opakowaniem dla napojów. Za cel wzięła sobie stworzenia takiego, które nie będzie ingerować w smak i będzie odpowiednie dla nagazowanego piwa.

W 1935 na rynku pojawiły się pierwsze piwa w puszce. Były to: Krueger’s Cream Ale oraz Krueger’s Fines Beer z browaru Gottfried KruegerBrewing Company w Newark. Puszki nie miały objętości 500ml, ale 330. Były znacznie cięższe niż obecnie najpowszechniejsze puszki aluminiowe. Ich waga wynosiła aż 100 gramów, dzisiejsze puszki ważą mniej niż 20 gramów.

Pierwsze piwa w puszce (źródło: greenmon.com)

Pierwsze piwa w puszce (źródło: greenmon.com)

Na początku XX wieku piwo było spożywane niemal wyłącznie w knajpie. Rozpowszechnienie i doskonalenie butelki, a potem też puszki, doprowadziło do sytuacji, gdzie ten napój alkoholowe jest pity w większości poza pubami. Proces poprawiania puszki trwał i trwa nadal. Ten rodzaj opakowania staje się coraz lżejszy i wygodniejszy. Na początku nie posiadał on tzw. „kluczyka” (czy też „zawleczki”). Ta innowacja została opatentowana w 1959 roku w Urzędzie Patentowym USA przez Ermala Cleona Fraze’a. Jednakże jej wprowadzenie na rynek w 1964 obejmowało tylko napoje bezalkoholowe jak R.C. Cola i Diet-Rite Cola. Zawleczka w tych puszkach nie była przymocowana na stałe.

Doskonalenie puszki

Wynalazek Fraze’a został udoskonalony przez Daniela Cudzika (Amerykanin, być może z polskimi korzeniami). Dzięki niemu powstał kluczyk przymocowany na stałe do puszki, czyli to co znamy dziś. Ułatwia to proces recyclingu. Puszki cały czas są doskonalone. Wystarczy popatrzyć choćby na puszki Żywca, których część powierzchni informuje konsumenta o osiągnięciu zalecanej temperatury piwa. Jest to możliwe dzięki użyciu termochromicznego tuszu, który zmienia barwę pod wpływem temperatury.

Polskie piwo w puszce

W Polsce za czasów socjalistycznych nie było piwa dostępnego w puszce. Przez to też puszka uchodziła za symbol luksusu i powiew Zachodu. Wiele osób kolekcjonowało ten rodzaj opakowania, w którym wcześniej znajdowało się zagraniczne piwo. Pierwsza puszka z polskim piwem pojawiła się na rynku już w czasie kapitalizmu, w roku 1991. Wyróżnionym piwem okazał się Okocim, opakowanie miało pojemność 330ml. To historyczne wydarzenie upamiętniono napisem na denku pierwszej partii zapuszkowanego piwa. Było to: ,,INAUGURACJA 26.02.1991”, właśnie od daty zapuszkowania. Z czasem coraz więcej piw znalazło swoje miejsce w puszce, jednak cały czas była to tylko puszka o rozmiarze 0,33 litra. Większą, dobrze znaną o pojemności pół litra wprowadzono kilka miesięcy potem.

Pierwsza polska puszka piwna (Źródło: wikipedia.pl)

Pierwsza polska puszka piwna (Źródło: wikipedia.pl)

Na wiosnę 1994 roku otwarto Fabrykę Puszek Napojowych Can-Pack w Brzesku, niedługo potem w Radomsku powstała kolejna fabryka puszek, dziś należąca do koncernu Ball Packaging Europe. Rynek puszek do napojów spożywczych w Polsce dziś należy praktycznie tylko do nich.

Globalny rynek puszek do napojów spożywczych to przede wszystkim puszki aluminiowe, które są obecnie najlepsze. Oprócz nich wykorzystuje się jeszcze puszki z blachy ocynowanej. Na całym świecie rocznie wytwarza się 475 miliardów puszek. Oprócz branży piwnej korzystają z nich w dużej mierze producenci napojów energetyzujących.

Puszka jest lepszym opakowaniem dla piwa niż butelka. Powinniśmy spodziewać się coraz większego udziału puszek na rynku opakowań do piwa. Jest lżejsza, można więcej piw dzięki niej zmieścić na jednej palecie oraz nie przepuszcza światła, co wpływa na trwałość napoju. Jestem za ekspansją puszki, także w browarach rzemieślniczych.

Źródła:

  1. http://www.plastech.pl/wiadomosci/Puszki-sa-coraz-nowoczesniejsze-3634
  2. http://bestinpackaging.com/2012/10/14/beverage-can-ends-and-its-opening-devices
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Beverage_can
  4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Puszka_aluminiowa

Categories: Edukacja

Bonsoul „Lepiej Nie Pytać” [RECENZJA] » « Dystrybucja piwa w koncernie piwowarskim

1 Comment

  1. Podobno jako 2 w Polsce piwo puszkowały..Browary Łódzkie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Copyright © 2020 Piwny Rap

Theme by Anders NorenUp ↑

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress