Browary-ofiary koncernów

Źródło: wikipedia.pl

Źródło: wikipedia.pl

Można przeboleć paskudnie nijakie eurolagery. Można wytrzymać dezorientującą korpogadkę. Jednak niszczenia historii polskiego piwowarstwa wybaczyć nie można.

U progu nowego ustroju mieliśmy w Polsce 90 browarów. W latach 1993-1996 ich liczba przekroczyła setkę. Wzrost to zapewne wynik otwierania nowych browarów przez mniejszych przedsiębiorców. Z tego okresu wywodzą się m.in. Browar Amber oraz Browar Kormoran. Choć trzeba też pamiętać, że już wówczas browary były zamykane, co działo się np. w Grodzisku Wielkopolskim. Potem jednak liczba browarów zaczęła drastycznie spadać. Powodem tego było pojawienie się koncernów piwowarskich w naszym kraju.

Polityka koncernów

Zmiana ustroju okazała się darem z niebios dla międzynarodowych gigantów. Dotyczyło to branży piwnej także, w końcu Polska już wtedy była potencjalnie świetnym rynkiem. Koncerny postawiły na prostą, ale bezkompromisową politykę, czyli silną koncentrację. Oznaczało to zakup ważniejszych browarów, pozostawienie najlepszych z nich, eliminację pozostałych (ale z przejęciem ich marek piwa) oraz liczenie, że najmniejsi padną sami. To się chyba udało, skoro jeszcze nie tak dawno „Wielka Trójka” skupiała ponad 90% rynku, prawda?

Niechlubnym skutkiem tych działań jest zniszczenie historii polskiego piwowarstwa, głównie w postaci zamkniętych browarów. Co więcej, niektóre z nich zostały po prostu zrównane z ziemią. Inne kupowane, ale z myślą o tym, żeby zaraz je odsprzedać, aczkolwiek z zapisem w umowie, że w danym miejscu nie będzie mogło być warzone piwo. Takie odcięcie się od historii jednym podpisem. Za każdym razem, gdy coś takiego się dzieje, ogarnia mnie po prostu smutek. Nieważne, czy jest to zburzenie kamienicy w centrum miasta, czy też wielkiego browaru.

Oto bezpośrednie ofiary (zapewne nie wszystkie) działań koncernów:

Browar Belgia (zamknięty, planowane wyburzenie)

Źródło: wikipedia.pl

Źródło: wikipedia.pl

Zaczął warzyć piwo w 1999 roku. Wówczas otwarto nowy zakład, gdyż w miejscu starego ciężko było o dalszą rozbudowę. Swego czasu był to jeden z największych browarów w Polsce. Jego zamknięcie nastąpiło w 2009, jedynie 10 lat po uruchomieniu. Sprzęt browarniczy został sprzedany, planuje się zburzenie budynków.

Browary Warszawskie (wyburzony)

Źródło: wikipedia.pl

Źródło: wikipedia.pl

Po drugiej wojnie światowej odbudowano dawne browary  Haberbusch i Schiele, które zostały zniszczone w 70%. Działania odbudowujące trwały aż do roku 1954. W latach 70. liczba rodzajów produkowanych piw wynosiła 7. Na początku XXI wieku zdecydowano o zamknięciu browaru, a następnie rozpoczęto wyburzanie. Do dziś zachowały się tylko nieliczne budynki browaru.

Browar Piastowski we Wrocławiu (częściowo wyburzony)

Źródło: wikipedia.pl

Źródło: wikipedia.pl

Założony w 1872 roku, jednak pierwsze budynki powstały w latach 1892-1894. Do 1937 kompleks browaru cały czas był rozbudowywany. Na początku lat 50. browar produkował 350 tysięcy hektolitrów piwa i 9 tysięcy ton słodu rocznie. Produkcji zaprzestano w 2004 roku, budynki fabryki słodu zburzono w 2008. Pozostałe budynki zostały przeznaczone na luksusowe mieszkania.

Browary Bydgoskie (wyburzony)

Źródło: wikipedia.pl

Źródło: wikipedia.pl

Browar został założony w 1858 roku i od tej pory aż do czasów II wojny światowej święcił triumfy, intensywnie się rozwijając. Po wojnie trafił w ręce państwowe, przeszedł prywatyzację w 1992. Zaprzestano produkcji w 2006, trzy lata później budynki zostały wyburzone.

Gdańsk-Wrzeszcz (zamknięty)

Źródło: aparaty.tradycyjne.net

Źródło: aparaty.tradycyjne.net

Początkowo był to niewielki, drewniany browar. Po jakimś czasie zmieniono go w duży, solidny kompleks budynków. Browar radził sobie dobrze przez długi czas, w latach 70. XX wieku rozlewano w nim również Pepsi-Colę, co wówczas było powszechną praktyką, np. w browarze w Łodzi. Po roku 1997 browar poddano modernizacji, jednak nagle w 2001 zamknięto go. Na terenie nowego browaru powstanie osiedle mieszkaniowe.

Browar Kraków (zamknięty)

Źródło: mxr.com.pl

Źródło: mxr.com.pl

Budynek browaru został wzniesiony w roku 1840. Początkowo był on największym browarem w Krakowie, a następnie na całym terytorium zaboru austriackiego. Był on rozbudowywany, także już w latach późniejszych – zarówno po drugiej wojnie światowej, jak i w latach 90. XX wieku. Niestety w roku 2001 browar został zamknięty.

Browar Saskich w Radomiu (zamknięty)

Źródło: radom.city

Źródło: radom.city

Założony w 1815. W 2002 został zamknięty i przekazany jako darowizna miastu.

Browar w Łańcucie (zamknięty)

Powstał w 1777. Został zlikwidowany w roku 2001.

Pozbawione życia browaru to także utrata miejsc pracy dla tysięcy ludzi. To niszczenie historii polskiego piwowarstwa. Wszystko to powoduje żal, szczególnie jeśli jest się miłośnikiem piwa.

Informacje o browarach zostały wzięte z Wikipedii oraz z browar.bizu.

Categories: Opinie

Jakie piwa serwują polskie multitapy? » « Nie lubisz rapu? Sprawdź hip-hop instrumentalny!

1 Comment

  1. Browar Kielce (Belgia) rozpoczął warzenie w 1995 roku a w 1999 roku nastąpiło przeniesienie browaru z ul.Witosa na ul. Ściegiennego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Copyright © 2020 Piwny Rap

Theme by Anders NorenUp ↑

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress